Výstava Tim Burton a jeho svět

Ve třech patrech galerie Dům U Kamenného zvonu v Praze lze zhlédnout na 500 originálních obrazů, skic, fotek a plastik od Tima Burtona. Fantastickou výstavu plnou jeho temných postaviček doplňuje doprovodný program včetně dvou sálů s promítáním Burtonových filmů.

tim-burton-vystava

Do 3. srpna 2014 probíhá v Praze v galerii Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí kultovní výstava s názvem Tim Burton a jeho svět. Americký filmař a výtvarník Tima Burton se proslavil hlavně svými filmy, mezi nejznámější patří:

  • Batman
  • Batman se vrací (Batman Returns)
  • Střihoruký Edward (Edward Scissorhands)
  • Mars útočí! (Mars Attacks!)
  • Mrtvá nevěsta (Corpse Bride)
  • Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory)
  • Alenka v říši divů (Alice in Wonderland)

tim-burton-a-jeho-svet2.jpg

Tim Burton (plným jménem Timothy Walter Burton) vyrůstal na malém městě v Californii, kde se kromě vánoc nic nedělo. Toto místo utvořilo svérázný sarkastický autorův styl, kde se vtipně prolíná téma hororu (a záhrobí) s komedií a to často právě o vánocích.

tim-burton-a-jeho-svet4.jpg

Zpočátku se živil Tim Burton jako řadový animátor ve společnosti Disney. Ovšem nudná práce překreslování postaviček ho nebavila a vytvořil tak svůj první animovaný film Vincent (k vidění na Youtube), téma ovšem už nebylo pro děti. Následovala pak řada úspěšných kreslených i hraných filmů. Do nich často obsazoval své oblíbené herce Johny Deppa a Heleny Bonham Carter, která se mu stala životní partnerkou.

tim-burton.jpg

Výstava mapuje Burtonovu tvorbu a nabízí exponáty spojené s jeho nejproslulejšími filmy i ukázky neznámých obrazů z autorova soukromého archivu. Jsou zde k vidění originální skici na ubrouscích a obrazy zachycující Burtonovu svébytnou tvorbu. Vidět můžeme plastiky postaviček z filmů, např. mimozemšťana s velkým mozkem z filmu Mars útočí nebo sešitého pejska Frankenweenie.

tim-burton-frankenweenie.jpg

Cítím určitou míru nejistoty. Nesnesu prohlížet si výstavu s jinými lidmi. Je to jako dívat se na své špinavé prádlo.

Toto řekl sám autor o této výstavě Hospodářským novinám.

tim-burton-a-jeho-svet1.jpg

Tato unikátní výstava nabízí skvělou příležitost se dobře pobavit a ponořit do originální díla tohoto umělce. Počítej ale s tím, že zde strávíš pár hodin. Další informace o výstavě získáš na oficiálních stránkách.

Podívejte se také na další obrázky autora  na stránkách Pinterest.

Sledujte nástěnky Cermi.NET na Pinterestu.  

Komentáře

Vložit komentář

Captcha kód
Zveřejněno 16.5.2014